Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Białystok, Suwałki, Legnica miastami żywych demonstracji

Polska

Kolejny koniec tygodnia i kolejne protesty w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Demonstracje przebiegały najgłośniej w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Lublinie, Białymstoku, Suwałkach, natomiast w gronie kilkuset osób w Gliwicach przemawiał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W odpowiedzi, przed domem przewodniczącego we Wrocławiu zebrało się kilkudziesięciu ludzi. W Gdańsku Lech Wałęsa wzywał do oporu przed niszczycielami wypracowanego jeszcze na początku lat 90. ustroju. 

Podczas protestów przemawiający wykrzykiwali słowa przeświadczenia i nadziei, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o Sądzie Najwyższym i pokaże nadrzędność funkcjonowania urzędu prezydenckiego nad przeszłość partyjną. Na placu Krasińskich w Warszawie skandowano hasła o oczekiwanym wecie, wolnych sądów oraz mediów. Zachęcano również do buntu obywatelskiego. W niedzielę, zebrany obok gmachu Sądu Najwyższego tłum miał liczyć kilka tysięcy osób. Protestujący trzymali w rękach flagi Polski, Unii Europejskiej i świeczki. Wiecom towarzyszyły słowa konstytucji mówiące o funkcjonowaniu systemu sądownictwa w Polsce.

W czasie gdy b. prezydent Lech Wałęsa przypominał przed kilku tysięcznym tłumem o swojej gotowości do pomocy przeciwko zastraszającym zmianom skierowanym przeciwko konstytucji i obywatelom Polski, b. prezydent Bronisław Komorowski podkreślał, że należy walczyć o wolność i demokrację - wartości - o które walczono i dzięki którym późniejsze pokolenia Polaków mogą być w wolnym kraju. Były prezydent zauważył również, że tak rygorystyczne zmiany prawa w Polsce są przecież przeprowadzane w okresie "uśpienia" i odpoczynku obywateli Polski - zaskoczenie. Fakt przerywania swoich okresów wypoczynkowych pokazuje dedykację Polaków dla przeciwdziałania wejściu w życie dyskutowanej ustawy. Demonstranci śpiewali "Mury" Jacka Kaczmarskiego i "Przeżyj to sam" Lombardu.

Opublikowane: Lipiec 24th, 2017 10:15 am, ostatnia aktualizacja: Lipiec 24th, 2017 at 11:04 am