Polska powiększa obszar wpływów na oceanach

koncesje1

W bitwie o oceaniczne złoża Polska zapłaciła w 2016 r. Federacji Rosyjskiej 29,5 tys. euro za sporządzenie dokładnych współrzędnych działki surowcowej na  Atlantyku. Już w 2017 r. Polska otrzymała od Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (MODM) koncesję na prowadzenie badań rozpoznających złoża występujące pod dnem. Eksploracja ma ruszyć wiosną.

Polska jest tym samym jednym z siedmiu państw, które otrzymały od MODM na 15 lat prawo do badania i potencjalnego wykorzystania w przyszłości zasobów dna Atlantyku. Innymi beneficjentami kontraktów są Chiny, Francja, Indie, Niemcy, Korea Płd. i Rosja. Nowymi "sąsiadami" Polski na oceanie będą Francja od północy i Rosja od południa. Obszar działki wynosi ok. 10 tys. km kw. i jest ona jedną z ostatnich o dużym potencjale.

Na korzystanie z działki Polska przeznaczy ok. 700 mln zł. Pokryje to 15 lat samych badań oraz budowę specjalistycznego statku badawczego. Na dnie przewiduje się zaleganie sporych złóż siarczków metali kolorowych m.in. miedzi, srebra, złota i platyny.

Polska jest również od 30 lat w posiadaniu działki o pow. 75 tys. km kw. (to ok. 25% kraju) na Oceanie Spokojnym, ok. 3 tys. km od Meksyku. Nie jest jednak jedynym udziałowcem - wyłączne prawo do eksploracji ma konsorcjum InterOceanMetal z siedzibą w Szczecinie. Początkowo skupiała ona państwa bloku socjalistycznego - Polskę, ZSRR, NRD, Bułgarię, Czechosłowację, Kubę i Wietnam. Obecnie jest to Polska, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Kuba. Dotąd nie udało się sięgnąć po złoża metali, ich wartość szacuje się jednak na ok. 130 mld dolarów.

koncesje2

Opublikowane: 23 stycznia, 2018 4:39 pm