Polacy świętowali niepodległość maszerując [INFOGRAFIKA]

infografika_marsz

"Na to zgody polskiego rządu nie ma" - skomentował występowanie na Marszu Niepodległości rasistowskich haseł wicepremier Piotr Gliński. Jednak demonstracja ponownie przebiegła wyjątkowo spokojnie.

"Biała Europa", "Europa będzie biała albo nie będzie jej wcale", "Wszyscy różni, wszyscy biali" - takie hasła nie spodobały się nawet politykom Zjednoczonej Prawicy.

"Takie rasistowskie hasła są niedopuszczalne" mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz z Porozumienia. "Oczekuję tego, że w przyszłym roku tego typu haseł nie będzie, że będziemy wspólnie cieszyć się niepodległą" - dodała minister.

"To są ideologie zakazane, których nie wolno propagować. Zaproszenie tego typu środowisk może skutkować tym, że niektórzy będą oceniać, że oto wszyscy, którzy się tam spotkali są np. faszystami. To jest ogromny błąd organizatorów. Wyraźnie mówię - powinno się odcinać od tego typu haseł. Powinniśmy się odcinać od wszelkich haseł, które mają podtekst faszystowski." - zaznaczył.

"Dziwię się, że wczoraj, faktycznie gdzieś w przestrzeni publicznej, na pięknym marszu narodowym, pojawił się transparent, który mógłby sugerować, że ktoś myśli o narodzie w kategoriach etnicznych czy w kategoriach rasistowskich. (...) Na to wsparcia polskiego rządu nie ma. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że nie popieramy tego rodzaju haseł - to z kolei słowa wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak również został zapytany o kontrowersyjne hasła na konferencji prasowej. "Proszę nie ulegać takim skojarzeniom jednoznacznym" - odpowiedział minister. Nie widział tych transparentów i poprosił "żeby wszystkiego nie przyrównywać do tezy i nie przyporządkowywać temu zdarzeń i zjawisk".

Opublikowane: Listopad 12th, 2017 3:07 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 12th, 2017 at 3:48 pm