Pola Flegrejskie znów mogą być niebezpieczne

lava-656827_1920 lawa wulkan

Naukowcy przeprowadzili badania składu chemicznego skał i pozostałości po przednich erupcjach tego włoskiego superwulkanu. Według ich analizy, Pola Flegrejskie znów mogą być niebezpieczne.

Pola Flegrejskie są jednym z superwulkanów na Ziemii. Przez zagrożenie jakie może stworzyć dla ludzi, cały czas znajdują się w kręgu zainteresowań naukowców. Jedna z teorii mówi, że erupcja Pól Flegrejskich doprowadziła do zimy wulkanicznej i wyginięcia neandertalczyków.

Naukowcy z Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii uważają, że pod wulkanem gromadzi się magma, która może doprowadzić do jego potężnej erupcji.

"National Geographic" piszący o najnowszych badaniach uspokaja, że nie jest jasne, kiedy do niej dojdzie. Francesca Forni, która jest główna autorką badań, zaznacza, że naukowcy skupiali się na analizie chemicznej skał wulkanicznych.

-Możemy przypuszczać, że dojdzie do erupcji ale nie wiemy kiedy. - mówi Francesca Forni.

Znajdujące się w pobliżu Neapolu Pola Flegrejskie budzą tyle emocji, bo mogą zagrozić kilku milionom ludzi, a nawet całej Europie. Dwa lata temu włoscy naukowcy ostrzegali, że komora magmowa superwulkanu podnosi się w tempie 3 centymetrów rocznie i… może dojść do erupcji. - czytamy na wiadomosci.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Opublikowane: Listopad 15th, 2018 10:45 am