Pojawiło się podejrzenie, że amerykańska broń trafiła w ręce Al-Kaidy

USA

Z reportażu CNN dowiadujemy się, że część amerykańskiego uzbrojenia wraz z pojazdami opancerzonymi, które dostarczane są do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostała się w ręce m.in. jemeńskich bojówek powiązanych z Al-Kaidą. Dowódca wojsk USA na Bliskim Wschodzie, gen. Joseph Votela jest w tej sprawie przesłuchiwany przez senat.

-Musimy się uważnie przyjrzeć zarzutom przedstawionym w reportażu i w tym konkretnym przypadku sprawdzić, co tak naprawdę się stało. Powinniśmy byli to lepiej sprawdzać - powiedział stojący na czele sił USA na Bliskim Wschodzie gen. Votel

CNN w swoim reportażu donosi, że opancerzone pojazdy, które trafiły do Arabii Saudyjskiej i ZEA nie są zgodnie z umową wykorzystywane przez koalicję antyirańską. Pojazdy trafiły na “wolny rynek” gdzie zakupiły je wrogie sojuszowi siły. Prawdopodobnie obecnie mogą używać ich m.in jemeńskie bojówki, mające powiązania z Al-Kaidą oraz salafickie milicje w Jemenie. Agencja AFP przypomina, że każda odsprzedaż, a nawet użyczenie pochodzącego z USA uzbrojenia musi być za każdym razem uzgadniane z Pentagonem.

-Podchodzimy z największą powagą do zarzutów niewłaściwego użytkowania amerykańskiego wyposażenia obronnego i zamierzamy wszcząć śledztwo natychmiast, gdy tylko pojawią się dowody potwierdzające te podejrzenia - oświadczył rzecznik Pentagonu, Johnny Michael.

Departament Stanu ma przejąć ostateczny etap śledztwa ws, amerykańskiego uzbrojenia. Obecnie resort dyplomacji USA oczekuje na uzupełniające informacje.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Opublikowane: Luty 6th, 2019 9:34 am