"Pogarda dla ludzkiego życia" i "niedozwolona przemoc", czyli co tak naprawdę robią żołnierze australijskich sił specjalnych

- USA, żołnierz, wojsko US_10th_Mountain_Division_soldiers_in_Afghanistan

"Pogarda dla ludzkiego życia" i "niedozwolona przemoc" - takie rzeczy żołnierzom australijskich sił specjalnych zarzuca dziennik Sydney Morning Herald. W swoim artykule gazeta powołuje się na zeznania, które wyszły na jaw w czasie rządowego śledztwa w tej sprawie.

Jeszcze w 2016 roku ministerstwo obrony Australii wszczęło śledztwo w sprawie pogłosek, które mówiły o możliwych naruszeniach prawa wojennego przez australijskich żołnierzy w Afganistanie w latach 2015-2016. Według informatorów cały proceder trwał znacznie dłużej, a przez "ostatnie 15 lat działy się tam straszne rzeczy".

Już przedtem prowadzono nieoficjalne dochodzenie, w którym okazało się, że według anonimowych źródeł w australijskich siłach specjalnych, podczas operacji zdarzały się przypadki stosowania przemocy niezatwierdzonej przez dowództwo. Mówiły one również o tym, że problemy "są głęboko zakorzenione w kulturze" sił specjalnych, a zachowanie żołnierzy "daleko wykraczało poz zwykłe odreagowywanie stresu". Mimo tego w artykule "Sydney Morning Herald" nie przytoczyło żadnych konkretnych zbrodni wojennych, dokonanych przez australijskie oddziały.

W związku z tymi oskarżeniami, rząd Australii przekazał wyżej wspomnianej gazecie oświadczenie, w którym wyraźnie podkreśla, że doniesienia dotyczące australijskich sił zbrojnych traktuje nadzwyczaj poważnie. Dodaje również, że jest świadomy zarzutów, które dotyczą, działającej w Afganistanie, specjalnej grupy zadaniowej.

O domniemanym tuszowaniu skandalu związanego m.in. z zabiciem afgańskiego chłopca przez żołnierzy sił specjalnych już wcześniej informował nadawca ABC.

Australia, będąc bliskim sojusznikiem USA, już od 17 lat wysyła swoje wojska do walki z talibami i innymi islamistami na terenie Afganistanu. Na tę chwilę w tym kraju przebywa ok. 300 australijskich żołnierzy.

 

Opublikowane: Czerwiec 8th, 2018 10:36 am