Pod przywództwem koalicji USA zginął terrorysta odpowiedzialny za egzekucje Petera Kassiga

Syria Damaszek

Podczas nalotu sił międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA zginął terrorysta tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) Abu al-Umarajn, odpowiedzialny za zabójstwo Amerykanina Petera Kassiga w 2014 roku - poinformował w poniedziałek rzecznik koalicji płk Sean Ryan.

Abu Al-Umarajn, wysokiej rangi bojownik IS, zginął w niedzielę w trakcie precyzyjnego ataku na pozycje dżihadystów na pustyni Badiyah w południowo-wschodniej Syrii. Zabito też bliżej nieokreśloną liczbę innych terrorystów z IS - powiedział Sean Ryan. "Stanowił on bezpośrednie zagrożenie dla sił koalicji" oraz był zamieszany w zabójstwo byłego żołnierza USA Petera Kassiga, a także wielu innych więźniów - dodał rzecznik koalicji.

Peter Kassig w amerykańskiej armii służył jedynie rok, zrezygnował w lipcu 2007 roku. W Syrii i Libanie pomagał jako wolontariusz założonej przez siebie organizacji humanitarnej od 2012 roku. Państwo Islamskie w październiku 2013 roku porwało Petera w okolicach Dajr az-Zuar, natomiast  w listopadzie 2014 roku, terroryści w ramach zbiorowej egzekucji ścieli mu głowę. Amerykanin był przetrzymywany w niewoli razem z kilkoma zakładnikami z USA i Europy. Większość z porwanych została zamordowana podczas egzekucji, nagranych na wideo. Jak czytamy na tvn24.pl - Wyjątkiem okazał się brytyjski dziennikarz John Cantlie, który uniknął egzekucji idąc na współpracę z IS i nagrywając propagandowe filmy dla terrorystów. W 2016 roku zostało opublikowane jego ostatnie propagandowe nagranie. Niepotwierdzone źródła donoszą, że Cantline zginął  w czasie wyzwalania Mosulu przez armię iracką.

Kassing pod wpływem tortur zgodził się przejść na islam, podobnie jak inni więźniowie był regularnie bity podczas niewoli, przez członków IS. Na Islam przeszedł prawdopodobnie kilka miesięcy przed śmiercią. Nie są jednak znane jego motywy, nie wiadomo czy zrobił to z własnej woli czy raczej licząc na uratowanie życia.

Źródło: fakty24.pl

Opublikowane: Grudzień 4th, 2018 3:48 pm