Płonie składowisko odpadów chemicznych w miejscowości Wszedzień

wolna grafika - pożar, ogień, straż pożarna

Trwa dogaszanie pożaru składowiska odpadów chemicznych w miejscowości Wszedzień w woj. kujawsko-pomorskim. Może ono potrwać nawet kilkanaście godzin. Kłęby dymu nadal unoszą się nad okolicą, ale pomiary wykazały, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia. Mimo to prewencyjnie ewakuowano 35 okolicznych mieszkańców. 

Pożar wybuchł wczorajszego wieczora, ale akcja gaśnicza nadal trwa.  Dzisiejszego ranka straż pożarna poinformowała, że na ten moment jest on już zlokalizowany - czyli nie przybiera na intensywności i nie rozprzestrzenia się.

Straż otrzymała zgłoszenie o godzinie 20.43. Pożar wybuchł na placu składowym, mającym wymiary 155x60 metrów kwadratowych, a ogień zajął obszar 30x20 metrów kwadratowych. Chemikalia znajdowały się jedne na drugich w zbiornikach różnej wielkości do 100 i 200 litrów w podstawie stworzonej w ten sposób pryzmy. Na szczęście ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałe budynki.

Jeszcze wczoraj z okolicznych domów prewencyjnie ewakuowano 35 osób, które zmuszone były przenocować u swoich rodzin i znajomych. Oprócz tego mieszkańcy wiosek na północ od Wszednia otrzymali zalecenie by nie otwierać drzwi ani okien, gdyż to właśnie w tym kierunku przemieszczał się toksyczny dym. Nikomu nic się nie stało.

Według informacji podanych przez straż pożarną, na miejscu najprawdopodobniej trzeba będzie użyć ciężkiego sprzętu, który rozgarnie spaloną hałdę tak, by mogli mieć pewność, że w jej wnętrzu nie ma już zarzewia ognia. Strażacy z jednostki chemicznej w Bydgoszczy informują, że nie ma już zagrożenia dla mieszkańców, więc ci mogą już bezpiecznie wrócić do domów.

Przyczyny pożaru pozostają nieznane.

Opublikowane: Maj 29th, 2018 8:46 am