Pierwszy tydzień bitwy o Mosul [mapa, zdjęcia, analiza]

W niedzielę minął pierwszy tydzień operacji mającej na celu wyzwolenie Mosulu - największego irackiego miasta z rąk tzw. Państwa Islamskiego. Mimo ogłoszenia wielu sukcesów przez siły irackie sytuacja na froncie nie prezentuje się tak optymistycznie jak zakładano.

bitwa-o-mosul-23-x-2016-3

Analiza linii frontu:

Na północnym odcinku frontu nacierają Peszmergowie. W pierwszych dniach operacji ogłoszono wyzwolenie Batnaji, jednak miasta nadal broni tzw. Państwa Islamskiego. Kurdowie omijając Batnaję dotarli również do Tall Kajf (13 km od bram Mosulu), gdzie napotkali silny opór ze strony dżihadystów. Również miasto Chorsobad nie zostało w pełni odbite z rąk dżihadystów.

https://twitter.com/PeshmergaNews/status/790122930541846528

Fot.: Peszmerga na odcinku północnym frontu

Wczoraj odbyła się udana próba odbicia Basziki przez Kurdów. Według Agencji Reutersa oddziały Peszmergów zdołały wejść do miasta przy wsparciu tureckiej artylerii.

https://twitter.com/RudawEnglish/status/790147948944486400

Fot.: Peszmerga pod Basziką

Na zachód od Mosulu, 20 października 2016 r. siły irackie zajęły chrześcijańskie miasto Bartella. To obecnie największy sukces operacji, gdyż miasto znajduje się ok. 13 km od Mosulu. Siły irackie ogłaszały również sukcesy w Karimlisz i Al-Hamdanijji, jednak nadal istnieje tam opór ze strony dżihadystów.

https://twitter.com/RudawEnglish/status/790146451045310464

Fot.: Siły irackie i Peszmerga w Bartelii

W drugim dniu operacji (18 października 2016 r.) siły irackie zajęły stanowisko archeologiczne Nimrud oraz miasto Al-Chizir leżące na trasie do Mosulu, jednak w kolejnych dniach nie poczyniono tam dalszych sukcesów. Silny opór ekstremistów spotkano m. in. w miejscowości Abbas.

Na odcinku południowym siły irackie odbiły kilkanaście wiosek pod miastem Gwer. Ruszyła również ofensywa na północ od Al-Kajjary. Irakijczycy zajęli tam kluczową rafinerię, jednak dotychczas nie zdołali dotrzeć do pół naftowych, które są podpalane przez ekstremistów, utrudniając prowadzenie kampanii lądowej i powietrznej.

Ofensywa pod Al-Kajjarą jest wspomagana przez stacjonującą w Bazie Powietrznej Al-Kajjara 560 żołnierzy z 101. Dywizji Przeciwdesantowej. Rozlokowano tam wyrzutnie rakietowe HIMARS oraz ultralekkie haubice M777.  W bazie stacjonują również francuscy żołnierze o sile 150 ludzi obsługujący cztery haubice CEASAR. Baza Powietrzna Al-Kajjara, odbita przez siły irackie w lipcu br., jest również kwaterą główną dla międzynarodowej koalicji powietrznej pod wodzą Stanów Zjednoczonych.

https://twitter.com/teamsmediawar/status/790145627623723008

Fot.: Dym nad polami naftowymi

Ponadto 21 października 2016 r. tzw. Państwo Islamskie dokonało ataku na tyły Peszmergi szturmując Kirkuk. Dżihadyści atakując z okręgu Hawidża zajęli kilka dystryktów Kirkuku. Sytuacja nie jest tam nadal opanowana.

Mosulu bronią siły liczące ok. 6000 dżihadystów. Ekstremiści do obrony swoich pozycji używają ognia moździerzowego oraz ciężarówki wyładowane ładunkami wybuchowymi, prowadzonymi przez kierowców-samobójców (SVBIED).

W wyniku ofensywy w okolicach Mosulu swoje domostwa porzuciło ok. 4 tys. ludzi. Turecki Czerowny Półksiężyc zakłada, że zbliżająca się do Mosulu linia frontu może spowodować opuszczenie miasta przez 150-400 tys. ludzi.  Według irackiego wywiadu, w trakcie trwania ofensywy dżihadyści dopuścili się masowej egzekucji na 284 mężczyznach i chłopcach w Mosulu, a cywile są wykorzystywani jako żywe tarcze.

W toku tygodniowych walk w skrajnych miejscach linię frontu przesunięto o ok. 15 km. Jednak ekstremiści, mimo nieustannych nalotów na Mosul (w dniach 17-22 października na Mosul spadło 1400 pocisków) i nacierających sił lądowych o sile nawet 94 tys. żołnierzy (54 tys. żołnierzy irackich i 40 tys. Peszmergów), stawiają silny opór oraz dokonują ataków na tyłach wroga co skutkuje niezbyt intensywnym tempem operacji na przedpolu Mosulu. Decydująca faza walk o samo miasto może być jeszcze bardziej zaciekła.

[o]

 

Opublikowane: Październik 23rd, 2016 2:33 pm, ostatnia aktualizacja: Październik 24th, 2016 at 8:30 am