Pierwsi żołnierze batalionu NATO już na Litwie

Rukla2

30 belgijskich żołnierzy przybyło na Litwę, do powstającego tam wielonarodowego batalionu mającego osłaniać wschodnią flankę sojuszu Północnoatlantyckiego.

Główną siłę batalionu mają stanowić żołnierze niemieccy. W składzie batalionu znajdą się również wojskowi z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii. Batalion będzie stacjonował w Rukli, w centralnej części kraju. Żołnierze Sojuszu, pod dowództwem Niemiec, będą tam przechodzić szkolenia i uczestniczyć w ćwiczeniach wspólnie z żołnierzami litewskimi, a w razie potrzeby wesprą obronę Litwy.

Tylko w tym tygodniu ma przybyć ponad 100 żołnierzy belgijskich i około 50 jednostek sprzętu wojskowego. Kolejne transze sprzętu i kolejni żołnierze przybędą w lutym, a ostatecznie siły (liczące ponad 1000 żołnierzy) zostaną skompletowany w czerwcu. Decyzja o umocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła na lipcowym szczycie Sojuszu , który odbył się w Warszawie. Postanowiono wówczas, o rozmieszczeniu czterech grup batalionowych na terenie Polski i państw bałtyckich. W każdym państwie będzie tzw. państwo ramowe - odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością (w Polsce - USA, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, w Estonii - Wielka Brytania).

Opublikowane: Styczeń 25th, 2017 12:02 pm, ostatnia aktualizacja: Styczeń 25th, 2017 at 3:18 pm