Petersburg: defilada w święto marynarki wojennej

petersburg30lipPrezydent Rosji Władimir Putin przyjął w niedzielę w Petersburgu uroczystą defiladę marynarki wojennej.  Uroczystość  została zorganizowana z okazji święta marynarki wojennej Rosji.

W defiladzie wzięło udział około 50 okrętów wojennych oraz łodzi podwodnych, około 40 samolotów oraz  5 tysięcy marynarzy. Wśród okrętów znalazł się krążownik atomowy Piotr Wielki i okręt podwodny Dymitr Doński, który określany jest, jako największa tego typu jednostka  na świecie. Zademonstrowane również zostały najnowsze rosyjskie okręty, takie jak okręt desantowy Iwan Grien, fregata Iwan Makarow, a także okręty podwodne Nowogród Wielki i Władykaukaz.

W Petersburgu obecne są również chińskie okręty, które brały udział we wspólnych rosyjsko-chińskich manewrach na Bałtyku. Są nimi niszczyciel Hefei oraz dwa towarzyszące mu mniejsze okręty.

Święto rosyjskiej marynarki wojennej odbywa się w ostatnią niedziele lipca. Tegoroczna defilada, określana jest jako największa w ostatnich dziesięcioleciach.

W ubiegłym tygodniu prezydent Putin podpisał dokument o podstawach polityki państwa w sferze marynarki wojennej. W dokumencie zawarto stwierdzenia, że „Federacja Rosyjska nie dopuści do (uzyskania) znaczącej przewagi sił marynarki wojennej obcych państw" oraz wyrażono dążenie, że rosyjska flota „umocni się  na drugim miejscu na świecie pod względem możliwości bojowych".

Opublikowane: Lipiec 30th, 2017 1:43 pm