Paryż: nowy "ośrodek humanitarny"

Wikimedia Commons - imigranciParyski obóz dla migrantów przyjął pierwszych przybyszy.

Schronisko przejściowe powstało dla 400 mężczyzn, nazwano je „ośrodkiem humanitarnym”. Po półtora roku zostanie zdemontowane i przeniesione w inne miejsce.

Przed wejściem widnieje napis: „Ośrodek Humanitarny Paryż-Północ, Dyspozycje Pierwszego Kontaktu”. Napis „Witajcie” widniejący obok jest zapisany po francusku i w wielu innych językach - po arabsku, pasztuńsku, grecku, hiszpańsku, afgańsku itd.

Obóz w Paryżu skierowany jest do mężczyzn, którzy jeszcze nie zgłosili się do władz francuskich. Obóz zapewni kwaterunek, opiekę medyczną, psychologiczna i doradztwo zawodowe.

Ośrodek to miejsce przejściowe, będzie można przebywać w nim 10 dni. Przyjmować ma on codziennie od 50 do 80 mężczyzn. W tym czasie migranci otrzymają informacje o przysługujących im prawach, jak załatwiać inne formalności administracyjne, a także zapewni pomoc w powrocie do kraju. Następnie przeniesieni zostaną do ośrodków poza Paryżem.

Władze liczą na to, że dzięki ośrodkowi w Paryżu przestaną powstawać dzikie obozowiska. Centrum będzie kosztować ponad 16 mln euro, zatrudni 120 pracowników, którym pomaga 500 ochotników. Teren obozu zawiera dawna hala przemysłowa, reszta obóz  zbudowana jest z elementów, które mogą być rozmontowane i ponownie wykorzystane.

Podobny obóz dla 350 samotnych kobiet i matek z dziećmi otworzy miasto w przyszłym roku na bliskim przedmieściu, w Ivry, na terenach dawnych Filtrów.

Opublikowane: Listopad 10th, 2016 5:27 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 10th, 2016 at 5:55 pm