Państwa bałtyckie wzywają do jedności przed Zapad-2017

Zapad-2017

"Ministerstwa obrony państw bałtyckich wzywają NATO do jedności wobec rosnących napięć przed rozpoczynającymi się w tym tygodniu rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad-2017" - pisze "Financial Times".

Małe, najbardziej zagrożone agresją ze strony Rosji państwa mają swoje pomysły na jedność solidarność Europy w tej sprawie. Szef resortu obrony Estonii Juri Luik mówił, że dla państw UE priorytetem powinno być tzw. wojskowe Schengen, które pozwoliłoby na bardziej swobodne przemieszczanie oddziałów. Miałoby to być odpowiedzią na kryzysy w regionie po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku.Zdaniem ministra przerzucanie oddziałów i sprzętu wojskowego między państwami członkowskimi UE jest "zaskakująco trudne".

Luik dodaje, że przed ćwiczeniami Zapad-2017 w krajach bałtyckich zmobilizowano dodatkowych żołnierzy, okręty i samoloty. W manewrach może wziąć udział osiem razy więcej niż oficjalne 12,7 tys. ludzi. W porównaniu z pełnym potencjałem Rosji, to nie są wielkie siły.

Litewski wiceminister obrony Vytautas Umbrasas zwracał uwagę na to, że może dojść do prowokacji ze strony rosyjskiej. Oczekuje też lepszego zarządzania i kontroli. Jako przykład wpółpracy Europy w działaniach wojskowych podaje Irak - czemu nie rejon Bałtyku?

Manewry zaczną się 14 września.

 

Opublikowane: Wrzesień 11th, 2017 1:13 pm