Palestyńska chrześcijanka skazana na śmierć za bluźnierstwo została wypuszczona na wolność

Pakistan-1024x724

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi, skazana na karę śmierci za bluźnierstwo, ale uniewinniona tydzień temu, została wypuszczona po ośmiu latach z więzienia - poinformował w środę jej prawnik Saif ul-Mulook.

Według Mulooka nakaz uwolnienia Asi Bibi wydano w środę.  Uwolniono ją – taką wiadomość przekazał francuskiej agencji prasowej (AFP).

W 2009 roku, podczas zbierania owoców doszło do kłótni między Asia Bibi, a kilkoma innymi kobietami. Kobiety oskarżyły ją, że pijąc wodę z tego samego naczynia, co one, zanieczyściła wodę. Asia Bibi została uznana przez Muzułmanki za nieczystą i zaczęły przekonywać ją do konwersji na islam. W reakcji na ich zachowanie, chrześcijanka odpowiedziała im obraźliwymi komentarzami na temat proroka Mahometa.

Bibi została przed aresztowaniem za bluźnierstwo, pobito w jej własnym domu. W 2010 roku została przez skazana przez są na karę śmierci i kolejne lata spędziła w odosobnieniu, oczekując egzekucji.

Wyrok po ośmiu latach został uchylony przez sąd. Spotkało się to z licznymi reakcjami wśród islamistów, którzy agresywnie protestowali w największych miastach.

Wspólnota chrześcijańska licząca jedynie 1,6% populacji Pakistanu, w ostatnich latach była atakowana przez wyznawców islamu. W społeczeństwie istnieje przyzwolenie dla surowych kar za bluźnierstwo.  Jednak z mocy prawa nikt nigdy jeszcze nie został skazany na śmierć, ale niektórzy osoby oskarżone o bluźnierstwo w ramach samosądu zostały zlinczowane lub zamordowane.

Asia Bibi ma 47 lat, jest matką czwórki dzieci. Jako pierwsza kobieta została skazana na śmierć na mocy prawa.

Źródło: rmf24.pl

Opublikowane: Listopad 8th, 2018 8:29 am, ostatnia aktualizacja: Listopad 8th, 2018 at 8:41 am