Pałac rodziny von Braunschweig

Najokazalszą budowlą Mołtowa jest neoklasycystyczny pałac wspomnianej starej junkierskiej rodziny von Braunschweig - ongiś rodowa siedziba właścicieli sporego folwarku. Wybudowany został w roku 1875 przez Karla von Braunschweig. Oznaczona obecnie numerem 10 budowla znajduje się na terenie firmy Mołt-Eko wraz z innymi zabudowaniami dawnego majątku.

Obecnie mieszka jeszcze w nim jedna rodzina i mieści się biuro firmy. Budynek został wybudowany na planie prostokąta o stosunku boków mniej więcej 1:2. Krótszy bok jest równoległy do drogi. Pokoje pałacowe usytuowane są wzdłuż boków, a środek zajmują schody z ozdobnymi poręczami, prowadzące na wewnętrzne galerie. Stamtąd wchodzi się do poszczególnych pomieszczeń. Zachowały się niektóre detale wyposażenia i część marmurowych stopni. Całość w zamierzeniach oświetlana miała być naturalnym światłem padającym przez duży okrągły świetlik w dachu. W pokoju, z którego można wyjść na taras, znajduje się dość ładny kominek, w sąsiednim - piec kaflowy w niezłym stanie. Na podłogach wszędzie leży parkiet ułożony zapewne w latach 70 ubiegłego wieku.

Wąskimi drewnianymi schodkami można wejść na obszerny strych z małymi okrągłymi okienkami w bocznych ścianach pod dachem. Niesamowicie wyglądają wielkie otwory w podłodze i suficie - to ten świetlik nad klatką schodową. Wspinając się wyżej po drabinie wychodzi się na płaską część krytego papą dachu, tuż nad tarasem. Stąd tylko krok na sam szczyt, do oszklonej stożkowej konstrukcji nakrywającej świetlik. Gdy otaczające pałac drzewa stracą liście roztacza się stamtąd rozległy widok na folwark, wieś i pobliskie pagórki. Przed wejściem znajduje się prostokątny zbiornik przeciwpożarowy. Podobno kiedyś można było się tu kąpać i dopiero później definitywnie zrobiono w tego awaryjne źródło wody. Pod pałacem są bardzo rozległe piwnice.

1376939687

Opublikowane: Sierpień 21st, 2018 10:57 am