Pakistan: zdjęty z urzędu były premier Nawaz Sharif rozpoczyna dwudniową podróż, w której towarzyszą mu stali zwolennicy

islamabad9sieBył premier Pakistanu Nawaz Sharif rozpoczął podróż ze stolicy kraju - Islamabadu - do przygranicznego miasta Lahore, znajdującego się w strefie dużego niebezpieczeństwa terrorystycznego. Podróż ma stanowić pokaz "siły" byłego premiera po tym, jak został zdjęty ze stanowiska za korupcję wyrokiem Sądy Najwyższego.

Tysiące zwolenników byłego premiera zebrało się w Islamabadzie, by towarzyszyć politykowi w 370-kilometrowej podróży. Nawaz Sharif został pozbawiony stanowiska 28 lipca br. Wyrok został wydany na podstawie braku ewidencji majątku, który jak wskazuje skazany, nie należy do niego oraz znajduje się Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podporządkował się decyzji Sadu i nie protestował - uzupełniając jedynie, że jest niewinny. Skazany tłumaczył się, że pieniądze nie należą do niego i nigdy z nich nie korzystał; Stanowią majątek jego syna. Na stanowisko nowego premiera namaścił swojego brata, którego do momentu otrzymania przez niego mandatu parlamentarnego ma zastępować p.o. premiera bliski współpracownik Sharifa - Shahid Khaqan Abbasi. Sąd Najwyższy w Pakistanie dodatkowo zarządził nadzór nad sprawami majątkowymi oraz zleceniami, z którymi może być powiązany Sharif.

Demonstracyjna podróż polityka ma zając co najwyżej dwa dni, kiedy to - przy eskorcie służb bezpieczeństwa - dotrze do swojej posiadłości w Lahore. W oficjalnych wywiadach oświadcza, że rząd został utworzony więc jedynym jego kierunkiem podróży jest jego właściwy dom. Mimo wszystko miasto jak i region są jednak nadal bardzo niebezpiecznymi miejscami.

Zdaniem zwolenników Sharifa, polityk jest symbolem demokracji, którą popierają. Jego kolumna będzie przejeżdżać przez serce prowincji Punjab, zatrzymując się jedynie w celu nabycia potrzebnych dóbr. Kolumna samochodów oraz demonstrantów składa się nie tylko z mieszkańców stolicy. Jego zwolennicy ściągają z miasta leżących dziesiątki kilometrów dalej i bynajmniej nie są to ludzie zamożni, ale nie szczędzą pieniędzy na symboliczną podróż z popieranym politykiem. Następne wybory parlamentarne odbędą się w połowie 2018 roku.

Opublikowane: Sierpień 9th, 2017 3:01 pm