Pakistan: opóźnienia w podaniu wyników wyborczych spowodowane są... problemami technicznymi

Pakistan-1024x724

Wyniki środowiskowych wyborów parlamentarnych w Pakistanie nadal pozostają nieznane. Według Barbar Yaqooba, sekretarza Komisji Wyborczej Pakistanu, powodem tego, że jeszcze nie zostały ujawnione są... problemy techniczne.

Yaqoob tłumaczy, że "nie ma żadnego spisku ani presji", a opóźnienie wywołane jest awarią systemu przekazywania danych. Według BBC głosy nadal są liczone, a wstępne, nadal nieoficjalne, wyniki sugerują, że prowadzi partia Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI) Imrana Khana.

Całe wybory przebiegają w atmosferze przemocy. W jednym z najbardziej krwawych ataków, do którego doszło w środę, zginęło aż 31 osób, do którego przyznała się grupa powiązana z Państwem Islamskim.

W Pakistanie obecne wybory parlamentarne są zażartą rywalizacją pomiędzy partią krykiecisty Imarana Khana a ugrupowaniem, obecnie przebywającego w więzieniu, byłego premiera Nawaza Sharifa. Na ten moment nadal może się okazać, że żadna z nich nie otrzyma jednak zdecydowanej większości.

W sumie ponad 11 tysięcy kandydatów ubiega się o 270 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym i izbie niższej parlamentu a łącznie 577 osób zajmuje stanowiska w czterech zgromadzeniach prowincji. Dwa mandaty w Zgromadzeniu Narodowym i sześć w zgromadzeniach prowincji pozostają wolne, a wybory na te stanowiska zostały przesunięte ma później z powodu ataków na kandydatów oraz ich dyskwalifikacje.

Na tę chwilę w sondażach z niewielką przewagą prowadzi partia Khana, czyli Pakistański Ruch na Rzecz Sprawiedliwości. Według Reuters los wyborów rozstrzygnie się najprawdopodobniej w najludniejszym stanie Pendżbab, a przewagę ma tam partia Sharifa - Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz (PML-N).

Podczas trwania wyborów padły oskarżenia, że w 10 lat po oddaniu władzy cywilnemu rządowi, wpływowa armia, skłócona z rządzącą obecnie PML-N, próbuje wpłynąć na wyniki wyborów na korzyść PTI. Khan jednak odpiera te zarzuty, a wojsko dementuje, jakoby próbowało wpłynąć na wynik wyborów.

Opublikowane: Lipiec 26th, 2018 8:56 am, ostatnia aktualizacja: Lipiec 26th, 2018 at 9:07 am