Orkan Fryderyka - bilans ofiar w Europie: 11 osób

orkan

Przechodzący przez obszar państw Europy Środkowej orkan Fryderyka spowodował śmierć w sumie aż 11 osób. Ofiar udało się uniknąć w Polsce, choć wiało bardzo mocno. We wszystkich krajach orkan namieszał w ruchu lotniczym i lądowym oraz pozostawił liczne szkody w infrastrukturze.

Fryderyka wkroczyła na ląd w krajach Beneluksu. W Belgii zginęła jedna osoba, w Holandii - dwie - głównie na skutek przewracających się drzew i porywanych z wiatrem elementów dachów i innych ciężkich przedmiotów. W Amsterdamie prędkość wiatru osiągnęła ponad 120 km/godz., w innych holenderskich miastach niemal 150 km/godz. Wystarczyło to do przewracania ludzi na ulicach, w stolicy wstrzymano całkowicie ruch lotniczy.

Najgorszy bilans ofiar zanotowały Niemcy, gdzie śmierć poniosło aż 8 osób. Tu również odwołano wiele lotów i połączeń kolejowych. W samych Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii prądu pozbawionych było ok. 100 tys. osób. W środkowych Niemczech w górach Harz zanotowano prędkość wiatru dochodzącą do 203 km/godz. To znacznie wyższa wartość niż niszczycielskiego orkanu Cyryl, który nawiedził Europę w 2007 r. i spowodował śmierć aż 40 osób.

W Polsce obyło się bez ofiar, ale Polacy doświadczyli wielu awarii i utrudnień w ruchu. Jeszcze rano tylko na Śląsku prądu nie miało ponad 6,2 tys. osób. Utrudnienia miały lotniska w Poznaniu, Katowicach i Łodzi oraz przewoźnicy kolejowi - zwłaszcza w zachodnich województwach.

Opublikowane: 19 stycznia, 2018 5:26 pm