Opłata emisyjna została przyjęta przez sejm

Polska-600x424 (1)

Rząd zgodził się na wejście w życie tzw. opłaty emisyjnej.  Z tego powodu, od przyszłego roku każdy litr benzyny i oleju napędowego zostanie obciążony 10-groszową opłatą. Zebrane pieniądze mają zostać wykorzystane między innymi do zakupu ładowarek dla samochodów elektrycznych.

Sejm zgodził się już na wprowadzenie opłaty emisyjnej, a sama ustawa trafiła już do Senatu. Każdy litr oleju napędowego i benzyny podrożeje w sumie o 10 groszy (8 groszy + wat). Regulacje dotyczące tej opłaty mają wejść 1 stycznia 2019 roku. Według szacunków, rząd w przyszłym roku dzięki temu uzbiera dodatkowych 1,7 miliarda złotych. Pieniądze mają zostać podzielone tak, że 85% trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostałych 15 % pójdzie do nowo utworzonego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. To właśnie z niego mają zostać finansowane projekty związane z ekomobilnością oraz transportem opartym na paliwach alternatywnych.

Według opozycji opłata emisyjna jest z kolei tylko nowym podatkiem. Stanisława Żmijan, poseł Platformy Obywatelskiej, mówi, że decyzja na wprowadzenie tego podatku, jest "rozpaczliwym poszukiwaniem pieniędzy na realizację obietnic wyborczych, polegających na rozdawnictwie". Na rozwój alternatywnych źródeł zasilania pojazdów trafi w końcu "tylko 15%" z zarobionych pieniędzy.

Mariusz Szabała, prezes Lubuskiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych dodaje, że gdyby nowy podatek w całości został przeznaczony na ten cel - to organizacja z chęcią wsparłaby ten cel.

"Problem w tym, że już w tym projekcie przewidziano pożyczki i to bez konkursu, w dużej części umarzane. Będzie to kasa dla swoich" - całą sytuację podsumowuje poseł Żmijan.

Część dużych koncernów paliwowych, takich jak Orlen czy Lotos, deklaruje już, że wezmą na siebie całą opłatę i nie będą przerzucać jej na klientów. Ministerstwo Energii podkreśla również, że opłatę emisyjną w różnych formach wprowadzono już w 18 krajach Unii Europejskiej.

Opublikowane: Czerwiec 11th, 2018 1:37 pm