ONZ pozywa Rosję za aneksję Krymu

Krym

Złożenie pozwów miało miejsce w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze za pośrednictwem prezydenta Ukrainy - Petro Poroszenko. Sprawa tyczy się aneksji Krymu, działalności separatystów działających na wschodzie naszego sąsiada. 

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy zastrzega, że to Rosja jest odpowiedzialna za akty terroryzmu i dyskryminacji, będącymi wynikiem nielegalnej agresji. W pozwie, poprzez akt terrorystyczny wymieniony jest m.in ostrzał artyleryjski cywili, czy też rozstrzelanie samolotu pasażerskiego, przelatujacego nad Ukrainą w 2014 roku.

Oskarżenie o dyskryminację natomiast wiąże się z mieszkającymi na Krymie Tatarami; wymieniane są represje polityczne uniemożliwiające kultywowanie im tradycji i własnej kultury,

Rosja, w odpowiedzi na pozew, składa deklarację wykorzystania wszelkich środków obrony prawnej przeciw oskarżeniom. Władze FR dokonały szczegółowej analizy aktu oskarżenia, jednak nie są w stanie nawiązać dialogu z Ukrainą, poprzez niechęć i brak zainteresowania samych Ukraińców.

 

Opublikowane: Styczeń 19th, 2017 6:56 pm, ostatnia aktualizacja: Styczeń 20th, 2017 at 7:42 am