ONZ: dziś głosowanie nad rezolucją potępiającą USA ws. Jerozolimy

usa

Dziś w Nowym Jorku odbędzie się głosowanie 193 państw-członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ nad rezolucją potępiającą Stany Zjednoczone za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i nawołującą do wycofania się z niej. USA zapowiedziały, że mogą obciąć pomoc finansową dla krajów, które zagłosują "za" rezolucją.

"Biorą od nas setki milionów, a nawet miliardy dolarów, a potem głosują przeciw nam. Dobrze, przyglądamy się tym głosom. Niech sobie głosują przeciw nam. W ten sposób wiele zaoszczędzimy. Mamy to gdzieś" - tak prezydent Trump odniósł się do krajów, które mają zamiar sprzeciwić się jego decyzji ws. Jerozolimy.

Obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbędą się na specjalną prośbę krajów muzułmańskich, dla których ta kwestia ma kluczowe znaczenie. W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rezolucję potępiającą kroki USA wystosowaną przez Egipt i Jemen, choć głosowanie zakończyło się wynikiem 14:1. Rezolucja przepadła właśnie tym jednym głosem - wetem USA.

Bezprecedensowa, wygrażająca się dyplomacja USA ma jednak małe szanse powodzenia. Wiele krajów, w tym Turcja, uznały to za szantaż suwerennych państw i wezwało do godnego sprzeciwienia się takiej polityce. Wyrażono dalsze poparcie "rozwiązania dwupaństwowego" w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Jawnie krytyczną postawę wobec USA przyjęła także Boliwia, która stwierdziła, że "mogą nas już zapisać na tej (czarnej) liście. Wyrażamy żal z powodu takiej arogancji i braku szacunku (USA) do suwerennych decyzji państw członkowskich".

Głosowanie będzie jednak ogromnie problematyczne dla tradycyjnych sojuszników USA, zwłaszcza z krajów arabsko-muzułmańskich. W znacznym stopniu zależą one od dobrych relacji z USA, muszą jednak liczyć się z opinią publiczną, jednoznacznie sprzeciwiającą się zagarnięciu Jerozolimy - świętego miasta także dla muzułmanów - przez Izrael. Takimi krajami będą zwłaszcza Egipt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy właśnie Turcja - druga armia NATO.

Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, jako "państwa-obserwatora - Państwa Palestyna" będą obecni na obradach, ale nie będą mieli prawa głosu.

Opublikowane: Grudzień 21st, 2017 11:43 am