Od 2019 roku ZUS będzie polować na łowców zwolnień lekarskich

1024px-0Zus2_DSC0643 -ZUS

ZUS chce nowych uprawnień, aby skuteczniej wyłapywać osoby udające chorobę, a w rzeczywistości będących na zwolnieniu lekarskim jadą na wakacje, bądź robią remont. Zakład będzie dzwonić lub wysyłać maile do domu pracownika. A skąd weźmie jego nr telefonu i adres mailowy? Od pracodawcy - pyta i odpowiada Super Express.

Super Express informuje, że rząd pilnie zmienia przepisy tak, aby od 2019 roku ZUS mógł wezwać telefonicznie lub e-mailem osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim, na kontrolę. Obecnie takie wezwanie może wysłać jedynie pocztą tradycyjną. Jest to nieskuteczna forma kontroli wobec osób mających krótkie zwolnienie lekarskie. Dodatkowe uprawnienia, które zakład ma otrzymać od 2019 roku, budzą dużo emocji. Związkowcy obawiają się, że pracownicy w obawie przed kontrolami, nie będą podawać swoich danych przełożonym.

Nie są to jednak jedyne zmiany, jakie mają nastąpić w zwolnieniach lekarskich. Będą mogli je wystawiać już nie tylko lekarze, ale też m.in. pielęgniarki, ratownicy medyczni, asystenci medyczni. 14 września rząd uchwalił ustawę zakładającą możliwość wystawiania przez nich zaświadczeń lekarskich.

Nowelizacja ustawy sprawi, że w całym cyklu wystawiania e-zwolnień będzie można pominąć lekarza, co znacznie ułatwi ich uzyskiwanie - od bardziej dostępnych dla pacjentów pracowników służby zdrowia - uważa Mikołaj Zając, prezes Conperio, najbardziej doświadczonej w problematyce chorobowej firmy konsultingowej na polskim rynku. - Liczba wystawianych zwolnień chorobowych najprawdopodobniej wzrośnie. Stanowi to, niestety, potencjał do zwiększenia liczby tzw. "generatorów zwolnień" czyli lekarzy wypisujących zwolnień na dużą skalę. Jak możemy przeczytać w Strefie Biznesu, Gazety Pomorskiej.

Opublikowane: Październik 3rd, 2018 9:53 am, ostatnia aktualizacja: Październik 3rd, 2018 at 10:17 am