Obchody 90. rocznicy ogłoszenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski

bedomin190 lat temu minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski podpisał okólnik, który Mazurka Dąbrowskiego nowym hymnem Polski. Ta pieśń towarzyszyła Polakom w najważniejszych momentach historii - zarówno w tych trudnych, ale też w chwilach triumfu i chwały. 

Główne uroczystości i obchody tej rocznicy miały miejsce w piątek w stołecznej Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu (m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak), przedstawiciele władz samorządowych i władz uczelni, sportowcy i inni, dla których hymn narodowy, obok godła i flagi, jest jednym z najważniejszych symboli Polski i polskości.

Mazurek Dąbrowskiego powstał by podnosić morale Legionów, miał jednoczyć i umacniać poczucie, że walka ma sens. W obecnych czasach hymn przypomina nam, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze, trzeba o nią zabiegać, dbać i pielęgnować. Możemy zaobserwować dziś pewien renesans patriotyzmu. Ludzie są dumni, że są Polakami, chętnie eksponują nasze barwy narodowe, a coraz więcej osób interesuje się dziejami naszego państwa i narodu. Polacy znają słowa naszego hymnu,  odnoszą się do niego z godnością i należytym szacunkiem.

Śpiewanie hymnu narodowego stało się już tradycją podczas imprez sportowych, na których występują nasi reprezentanci. W sportach zespołowych Mazurek grany jest na rozpoczęcie - aby dodać otuchy i zagrzewać do walki - oraz po zwycięstwie - aby podkreślić doniosłość chwili. Z pewnością każdy kto był na meczu polskich siatkarzy potwierdzi, że jest to moment wielkiego wzruszenia radości i dumy. Hymn towarzyszy również zwycięstwom naszych indywidualnych zawodników - niejednokrotnie mogliśmy świętować triumfy naszych skoczków narciarskich czy lekkoatletów przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego.

Hymn zajmuje szczególne miejsce w sercu każdego Polaka. Obok flagi i godła, jest jednym z najważniejszych symboli polskości i patriotyzmu. Hymn doczekał się nawet swojego muzeum, które znajduje się w Będominie.
   

Opublikowane: Luty 25th, 2017 8:46 am