Norwegia: sekretarz generalny NATO przeprasza Turcję

norwegia4Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przeprosił wczoraj Turcję za określenie jej jako "nieprzyjaciela" w trakcie ćwiczeń w Norwegii. 

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, wyjaśnił, że podczas ćwiczeń została wywieszona swego rodzaju "tablica nieprzyjaciół", na której umieszczone było zdjęcie jego, a także założyciela Republiki Turcji Mustafy Kemala Ataturka. Po tym incydencie wydano polecenie bezzwłocznego wycofania tureckich wojskowych z ćwiczeń.

Sekretarz Generalny NATO prosił o wybaczenie i zapewnił, że było to spowodowane działaniem pewnej zatrudnionej cywilnej osoby, która została niezwłocznie wycofna z udziłu w manewrach i  prowadzone jest w jej sprawie dochodzenie. Nie reprezentuje ona w żaden sposób zdania całego sojuszu NATO i nie jest jego członkiem. Do norweskich władz należy teraz decyzja czy podejmą wobec niej działania dyscyplinarne, jednak Sojusz ma być na bieżąco informowany o postępowaniu. Manewry odbywały się bez udziału wojsk i miały za zadanie przetestowanie struktur dowodzenia NATO. Odbywały się w ośrodku ćwiczebnym w Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii.

Opublikowane: Listopad 18th, 2017 11:08 am