Norwegia: dziś wybory do parlamentu

wybory norwegia
Dziś w Norwegii odbywają się wybory parlamentarne. Szanse na zwycięstwo mają dwie największe partie: opozycyjna Norweska Partia Pracy i Partia Konserwatywna, która w koalicji z Partią Postępu rządzi od czerech lat. Głosowanie trwa od godziny dziewiątej, a zakończy się po dwunastu godzinach Obie partie mają podobne poparcie na poziomie około 25 procent.
Socjaldemokratyczna NPP może po latach odzyskać utraconą władzę, jednak w ostatnim czasie systematycznie traci poparcie na rzecz partii lewicowych. Głównymi czynnikami, które być mogą rozstrzygnąć o wyniku poniedziałkowych wyborów, mogą okazać się Brexit oraz zagrożenie terroryzmem w Norwegii.
Wysoka frekwencja wyborcza (około 75%) zapewnia obywatelom poczucie bezpośredniego wpływu na politykę państwa. Najaprawdopodobniej do wyborców najbardziej przemówią programy Prawicy i skrajnie prawicowej Partii Postępu, które opowiadają się za ograniczeniem imigracji, zwiększeniem wydatków na obronność, zwiększenia uprawnień policji w celu ochrony obywateli przed terroryzmem oraz zwiększenia inwestycji przemysłowych i obniżenia podatków. Norwegia skręciła w prawo w 2013 roku i wydaje się, że utrzyma taki kurs w najbliższym czasie.

Opublikowane: Wrzesień 11th, 2017 11:16 am