Norwegia chce się wycofać z inwestowania w ropę i gaz

NorwegiaFundusz o wartości 1 biliona dolarów, który Norwegia zgromadziła w ciągu ostatnich dwóch dekad inwestując w ropę naftową i gaz, chce się wycofać z zapasów ropy.

Norwegia, w której 1/5 produkcji opiera się na ropie naftowej i gazie, byłaby dzięki temu mniej podatna na spadające ceny ropy bez inwestowania w branżę przez fundusz. Oznaczałoby to drugi ważny krok w poprawianiu największego na świecie funduszu inwestycyjnego ryzyka klimatycznego, po tym jak sprzedał większość swioch zapasów wegla. Plan obejmowałby fundusz, który konroluje około 1,5% globalnych akcji.

Fundusz informuje, że plan nie opiera się na żadanym konkretnym spojrzeniu na temat przyszłości cen ropy i całego przemysłu, prawdopodobnie zwiększy to jednak presję na producentów, którzy już zmagają się ze wzrostem dostaw energii odnawialnej. Zbudowane na dochodach decyzje inwestycyjne funduszu są kierowane przez zasady etyczne obejmujące: prawa człowieka, produkcję broni, środowisko i tytoń. Inwestycje w paliwa kopalniane w Norwegii są coraz częściej badane przez opinię publiczną, która dąży do bycia liderem klimatycznym bez narażania na szwank jednego z największych standardów życia na świecie.			

Opublikowane: Listopad 17th, 2017 10:28 am