Nord Stream-2 nie dojdzie do skutku

Fot: Wikimedia Commons/McKay Savage - gaz, palnikRosjanie musiała rozwiązać porozumienie z zachodnimi akcjonariuszami projektu Nord Stream-2.

Rada dyrektorów Gazpromu zdecydowała o rozwiązaniu porozumienia w sprawie utworzenia spółki Nord Stream-2 z zachodnimi koncernami- francuskim Engie, austriackim OMV, holenderskim Shell oraz niemieckimi Uniper Wintershall. Miały one objąć po 10 proc. akcji, Gazprom miałby w spółce 50 proc. Za zerwanie negocjacji winią Polskę.Dzięki temu działaniu zachodnie firmy uczestniczyłyby w finansowaniu rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku. Koszt rozbudowy jest szacowany na 10 mld euro.

Polskiego UOKiK przedstawił zastrzeżenia do pomysłu powołania spółki. Miała ona naruszać m.in. zasadę równego dostępu do rynku gazu i stwarzać uprzywilejowane warunki dla jednego dostawcy - Gazpromu. W świetle unijnego prawa, które zakłada równość polskie zastrzeżenia uniemożliwiają powołanie spółki.

Teraz Gazprom szuka innego sposobu na włączenie zachodnich firm do inwestycji. W październiku prezes Aleksiej Miller spotkał się z szefami niedoszłych akcjonariuszy. Mieli potwierdzić swoje niezmienne zainteresowanie rozbudową gazociągu. jednak nic konkretnego nie ustalono i nie ma informacji o ewentualnym znalezionym rozwiązaniu.

W sytuacji, kiedy dochody z eksportu gazu spadają, Gazprom nie posiada dość pieniędzy na samodzielne finansowanie inwestycji, która jest niekorzystna dla Polski.

Fot: Wikimedia Commons

Opublikowane: Listopad 12th, 2016 9:52 am, ostatnia aktualizacja: Listopad 12th, 2016 at 10:36 am