Nocne obrady sejmu - pierwsze czytanie ustawy dotyczącej abonamentu

Warszawa

Minionej nocy, tzn. z środy na czwartek, miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej abonamentu. Autorzy ustawy domagali się dofinansowania TVP kwotą miliarda 260 milionów złotych. Projekt został skierowany przez sejm do dalszych prac.

Późna pora obrad i głosowania ws. ustawy o opłatach abonamentowych wywołała duże kontrowersje. Harmonogram obrad posiedzenia kilkukrotnie się zmienił, natomiast decyzja w tej sprawie zapadła dopiero około godz. 1:30 w nocy.

- Pora obrad została dobrana nieprzypadkowo - zwykle w nocy po pieniądze przychodzą ludzie o nieczystych intencjach. Po co wam ten miliard złotych? Wszystko wydaliście na Sylwestra z Dwójką? - pytał podczas przemówienia poseł PO Sławomir Neumann. - To prawdziwa linia produkcyjna do hejtowania, która krytykowała także WOŚP i Pawła Adamowicza. Wy nie macie prawa wziąć ani złotówki z publicznych pieniędzy, dopóki nie zrozumiecie czym jest przyzwoitość - dodał.

- Po co wy nas tutaj o północy ciągacie, kiedy w grudniu prezes Kurski powiedział, że dostanie 1 mld 200 mln złotych? I on to już wiedział. Co to za fikcja? - wtórowała mu Iwona Śledzińska-Katrasińska.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu wnioskowali też Mieczysław Kasprzak z PSL, Jacek Protasiewicz z Nowoczesnej oraz Kukiz’15.

- Jedyna ustawa, jaką warto rozważyć w kontekście TVP, powinna składać się z trzech słów: zamknąć, zaorać, zapomnieć - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz .

Również minister kultury zabrał głos w debacie.

- Media publiczne są najbliżej obywatela i dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. Miliard 260 mln złotych są potrzebne, by nadgonić zapóźnienie technologiczne, które powstało w czasie 8 lat Platformy. Telewizja publiczna jest pluralistyczna i zapewnia każdemu to, czego oczekuje - przekonywał Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wniosek opozycji został odrzucony przez sejm, a ustawa o abonamencie została skierowana do dalszych prac. . Wniosek o odrzucenie projektu poparło 190 posłów, 222 było przeciw, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Opublikowane: Styczeń 31st, 2019 11:05 am