Nigeria: porwano 10-osobowy uniwersytecki zespół badawczy

Bauchi, NigeriaPodejrzewa się, że powstańcy z organizacji Boko Haram porwali 10 członków wyprawy geologicznej z Uniwerytetu Maiduguri położonego w północno-wschodniej Nigerii - poinformowało państwowe przedsiębiorstwo, które zatrudniło naukowców.

Nigeryjskie Państwowe Przedsiębiorstwo Paliwowe (NNPC) od ponad roku pracuje nad badaniami w Lake Chad Basin, regionie który 8 lat temu zrujnowali powstańcy z Boko Haram, zabijając co najmniej 20 000 ludzi oraz zmuszając miliony do opuszczenia miejsc zamieszkania.

Gospodarka Nigerii - członka organizacji OPEC - polega na w 2/3 na zyskach właśnie z wydobycia tego surowca. Ataki na ośrodki energetyczne w południowej części delty Nilu spowodowały straty około 1/3 części całkowitego zysku oraz poważne spowolnienie gospodarczego jednego z gigantów ekonomicznych Afryki. Rzecznik NNPC Ndu Ughamadu we wtorek powiedział, że pracownicy (naukowcy, kierowcy oraz pozostali pracownicy) zostali porwani niedaleko wioski Jibi w prowincji Borno. Porwanie prawdopodobnie przeprowadzono podczas wtorkowej wizyty badawczej.

 

Opublikowane: Lipiec 26th, 2017 11:49 am