Niemiecki komisarz przeprasza za obraźliwe wypowiedzi

800px-guenther_oettinger_2007-commons-jacques-griesmayer

Gunther Oettinger, niemiecki komisarz, przeprosił za obrażające Chińczyków słowa, które padły na imprezie dla przedsiębiorców AGA 26 października w Hamburgu, na której komisarz był głównym przemawiającym.

Wypowiedzi spotkały się z ostrą reakcją ze strony Brukseli, Berlina i chińskiego rządu.

Oettinger wydał oświadczenie, gdzie przeprosił za niestosowne komentarze, w których nazwał Chińczyków "skośnookimi", sugerował, że kobiety otrzymują wysokie stanowiska dzięki regulacjom kwot i żartował z możliwości wprowadzenia przymusowych małżeństw homoseksualnych. Mówca usprawiedliwiał się potrzebą "przebudzenia" słuchaczy.

Bronił się także, że jego wypowiedź na temat Walonii, francuskojęzycznego regionu położonego w Belgii, który blokował zgodę na CETA, została źle zrozumiana. Media informowały, że komisarz określił Walonię "mikroregionem, rządzonym przez komunistów".

Tymczasem Oettinger ma objąć stanowisko związane z budżetem UE i przejąć obowiązki wiceprzewodniczącej KE. Decyzji tej przeciwstawia się wielu europosłów, którzy żadają wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do niego.  Swoje stanowisko wyraźił także chiński rząd. Agencja DPA przekazała wypowiedź rzeczniczki MSZ w Pekinie, w której przeciwstawia się ona "niezrozumiałemu poczuciu wyższości" niemieckiego komisarza.

Oettinger znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi czego przykładem może być jego mowa z 2007 roku, na pogrzebie Hansa Filbingera, premiera Badenii-Wirtembergii.

Fot.  Wikimedia Commons - Jacques Grießmayer

Opublikowane: Listopad 3rd, 2016 3:13 pm