Niemcy: wkrótce możliwe porozumienie koalicyjne Merkel-Schulz

Niemcy2

Wszystko wskazuje na to, że na niedzielnym zjeździe Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martina Schulza zapadnie pozytywna decyzja ws. nawiązania oficjalnych rozmów koalicyjnych z chadecją CDU/CSU Angeli Merkel.

Podczas wizyty w Paryżu kanclerz Merkel oświadczyła, że oba ugrupowania mają obecnie wiele wspólnych elementów, zwłaszcza w kwestii polityki europejskiej. Dodała, że obecnie Niemcom potrzebny jest silny rząd, a listopadowy upadek rozmów w ramach tzw. "Jamajki" - porozumienia chadecji, liberalnej FDP i  Zielonych - ponownie otwiera drogę do stworzenia "wielkiej koalicji" z SPD.

Tymczasem SPD, które początkowo nie zamierzało dalej tworzyć koalicji z CDU/CSU, obecnie traci poparcie i kolejne, przyspieszone wybory mogłyby tej partii tylko zaszkodzić. Dlatego Schulz odrzucił perspektywę pozostania w opozycji i będzie starał się wejść do rządu z Angelą Merkel.

Ten krok popiera 45% Niemców. Gdyby jednak jutro nie doszło do porozumienia, 54% ankietowanych wolałoby raczej ponownie pójść do urn, niż polegać na mniejszościowym rządzie CDU/CSU (43%).

Opublikowane: 20 stycznia, 2018 12:51 pm