Niemcy szukają sposobów, by zachęcić uchodźców do powrotu

1Berlin-Niemcy-600x424 (1)

Zdaniem niemieckiego ministra pomocy rozwojowej, Gerda Muellera (CSU) uchodźcy mogą z powodzeniem wracać m.in. na obszary oswobodzone od tzw. Państwa Islamskiego.  Realizowany już w Niemczech programu ułatwiania powrotów migrantów "Perspektive Heimat" ("Perspektywa Ojczyzna") - zdaniem niemieckiego ministra powinien być znacznie poszerzony. Na program ten rząd chce w przyszłości przeznaczać pół miliarda euro rocznie.

Na zainicjowany w marcu 2017 r. program przewidziane było jak dotąd tylko 150 mln euro rocznie. Jego celem było skłonienie imigrantów do powrotu i ułatwienie im nowego startu np. przez kształcenie zawodowe i zatrudnienie. Kraje, na które ukierunkowany jest ten program to: Albania, Kosowo, Serbia, Tunezja, Maroko, Ghana, Senegal, Nigeria, Irak, Afganistan i Egipt.

W odniesieniu do Iraku chadecki minister podkreślił, że obecnie kraj ten jest uwolniony od bojówek terrorystycznej organizacji "Państwo Islamskie". - Już umożliwiliśmy powrót do miast takich jak Mosul setkom tysięcy osób, które opuściły to miasto, ale pozostały w kraju - powiedział.

Opublikowane: Kwiecień 4th, 2018 11:23 am