Niemcy: SPD po raz pierwszy od 10 lat wyprzedza w sondażach CDU/CSU

wykres_niemcyCotygodniowe badanie Sonntagstrend (wykonywane przez ośrodek Enmid) wykazało, że poparcie dla SDP wzrosło w tym tygodniu o jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 33 proc. Jednocześnie odnotowano spadek poparcia dla CDU/CSU do 32 proc. (spadek również wyniósł 1 punkt procentowy). Na tym samym poziomie pozostał wskaźnik osób zdecydowanych oddać swój głos na postkomunistyczną lewicę i Zielonych, które wynoszą odpowiednio 8 i 7 proc. Liberalna FDP może liczyć na 6 proc. głosów, z kolei antyimigrancka AfD na 9 proc głosów.

Wzrost popularności partii socjaldemokratycznej  (SPD) jest wynikiem ujawnienia kandydata na kanclerza w jesiennych wyborach parlamentarnych. Stanowisko to miąłby objąć Martin Schulz, który wcześniej sprawował funkcję szefa Parlamentu Europejskiego. Inny sondaż ( przeprowadzony przez ośrodek Forschungsgruppe Wahlen) wykazał, że gdyby obywatele Niemiec wybierali kanclerza w wyborach bezpośrednich, to Schulz pokonałby kandydatkę CDU/CSU, obecną szefową rządu Angelę Merkel, uzyskując 49 proc., o 9 punktów procentowych więcej niż rywalka.

Pojawiły się informacje o możliwym porozumieniu między trzema partiami - SDP, Die Linke i Zielonych w celu uzyskania większości w parlamencie po wyborach, które będą miały miejsce 24 września. Schulz jest zwolennikiem rozmów trójpartyjnych, jednak takie rozwiązanie znajduje również wielu przeciwników w każdym z trzech ugrupowań.

 

Opublikowane: Luty 19th, 2017 7:45 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 19th, 2017 at 7:53 pm