Niemcy: postępowanie ws. działalności i wpływów tureckich gangów

Niemcy

W Niemczech na światło dzienne wychodzi coraz więcej faktów związanych z działalnością tureckich nacjonalistycznych gangów, które miałyby być finansowane przez rząd Turcji. W Badenii-Wirtembergii toczy się postępowanie przeciwko grupie zwanej 'Osmanen Germania'.

Po tym, jak niemiecka państwowa telewizja zarzuciła członkowi rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Metin Külünkowi finansowanie 'Osmanen Germania', przedstawiciel niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Hans Ulrich Rülke stwierdził, że w ten sposób '(Prezydent Turcji) Erdoğan buduje sobie zaplecze paramilitarne w Niemczech, by osiągać cele polityczne'.

Postępowanie ma wyjaśnić zagraniczne powiązania 'Osmanen Germania', która kontroluje np. kluby bokserskie w Niemczech. Badane są więzi 'Osmanów' z Unią Europejskich Tureckich Demokratów (UETD), uważaną za nieoficjalną filię AKP w Europie.

Tymczasem lider niemieckiej Partii Zielonych - Cem Özdemir (o tureckim pochodzeniu) - stwierdził, że 'Erdoğan nie ma żadnych interesów w Niemczech'.

Gang 'Osmanen Germania' znany jest niemieckim służbom - nie tylko policji, ale i wywiadowi - z agresywnych starć z konkurencyjną grupą zbrojną - kurdyjską 'Bahoz'. Obie grupy ścierają się ze sobą w Niemczech, utrwalając tym samym trwające w Turcji konflikty i podziały turecko-kurdyjskie.

'Osmanów' oskarża się o m.in. handel bronią, pranie brudnych pieniędzy, szantaże i fałszowanie dokumentów.

Opublikowane: Grudzień 17th, 2017 11:53 am