Niemcy: nominacja Schulza sprzyja SPD

schulz

Od czasu nominacji byłego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza (SPD) na kanclerza Niemiec poparcie dla kandydata i jego partii wzrosło w porównaniu z poprzednim miesiącem, podczas gdy poparcie dla Angeli Merkel z CDU maleje - wynika z opublikowanego przez niemiecką telewizję ZDF sondażu Politbarometer.  

Od początku stycznia notowania Martina Schulza zwiększyły się z 37 proc. do 40 proc., a odsetek popierających Angelę Merkel spadł w tym czasie z 47 proc. do 44 proc. Na popularności Schultza zyskuje jego partia - na SPD zagłosowałoby obecnie 24 proc. wyborców, czyli o 3 proc. więcej niż w ostatniej ankiecie. Partia Merkel CDU nadal prowadzi z wynikiem 36 proc.

Poparcie dla znanej z antyislamskich wypowiedzi Alternatywy dla Niemiec (AfD) spadło z 13 do 11 proc. Partia lewicowa dostałaby dziś 10 proc. głosów, Zieloni 8 proc., a liberalna partia FDP może liczyć na  proc.

We wtorek przewodniczący SPD Sigmar Gabriel zrezygnował nieoczekiwanie z kandydatury na kanclerza Niemiec oraz z kierowania partią i zaproponował oba stanowiska Schulzowi, na co zgodziło się prezydium partii.

Wybory do Bundestagu zaplanowane są na 24 września 2017 roku.

 

Opublikowane: Styczeń 28th, 2017 9:17 am, ostatnia aktualizacja: Styczeń 28th, 2017 at 8:29 pm