Niemcy: liberałowie z FDP zrywają rozmowy koalicyjne z Merkel

Berlin

Wolna Partia Demokratyczna (FDP) zerwała tej nocy prowadzone już od ponad miesiąca rozmowy koalicyjne z CDU/CSU i Zielonymi. Perspektywa kolejnej kadencji kanclerz Angeli Merkel znacznie się oddaliła.

"Czterem partiom nie udało się zbudowanie fundamentu zaufania, ani stworzenie wspólnej idei dla modernizacji kraju" - tak swoją decyzję uzasadnił przewodniczący FDP Christian Lindner, gdy wyszedł z siedziby władz Badenii-Wirtembergii. To tam miały miejsce rozmowy ostatniej szansy.

"Tam, gdzie osiągnięto porozumienie, jest to okupione dużymi sumami pochodzącymi z kieszeni obywateli" - krytykował osiągnięte kompromisy, których i tak nie udało się wypracować we wszystkich kwestiach. "Lepiej jest zrezygnować z rządzenia, niż rządzić źle" - spuentował Lindner.

Za stanowisko Zielonych możemy uznać wypowiedź opublikwoaną na Tweeterze przez polityka tej partii Reinharda Buetikofera "wybrał populistyczną agitację zamiast odpowiedzialności za państwo" - ocenił decyzję lidera liberałów.

Wedle wczorajszych wypowiedzi sekretarza generalnego CSU Andreasa Scheuera  największą przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest polityka migracyjna, łączenie rodzin, klimat i energia.

Opublikowane: Listopad 20th, 2017 12:47 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 20th, 2017 at 12:48 pm