Nielegalne wysypisko śmieci zagraża zdrowiu mieszkańców

Polska

Ponad 7 ton odpadów trafiło do wielkopolskiej Sarbii. Część z nich przywieziono z Niemiec. Mieszkańcy wsi zmuszeni są przez to do walki z plagą robactwa i gryzoni. Boją się również zatrucia wody, gdyż wysypisko znajduje się kilkanaście metrów od jednego z ujęć. 

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie przy współudziale Centralnego Biura Śledczego Policji. Sześciu osobom z przewożącej śmieci grupy przestępczej postawiono już zarzuty. Sprawa jest jednak skomplikowana i rozwojowa. Mimo to mieszkańcy zdecydowanie walczą o to, by nieczystości zostały już od nich zabrane.

Sarbia w woj. wielkopolskim jest jednym z miejsc, gdzie odpady zaczęto zwozić jeszcze pod koniec stycznia. Śmieci przyjeżdżały tam między innymi z Niemiec. Zwożono je ciężarówkami. Sami mieszkańcy nie wiedzieli jednak, że w ich okolicy mają być składowane niebezpieczne odpady. Sołtys Sarbii, Longina Wika mówi, że wszyscy zostali postawieni przed faktem dokonanym.

Biznesmen z Poznania, który dzierżawi teren wysypiska od 24 grudnia 2017r. posiada pozwolenie do składowania tam odpadów. Podpisał je starosta czarnkowsko-trzcianecki Tadeusz Teterus.

Prokuratura Rejonowa w Trzcianie zamknęła składowisko w marcu br., a materiały dotyczące sprawy przekazała Prokuraturze Rejonowej w Tarnowie, gdyż to właśnie ona prowadzi ogólnopolskie śledztwo w tej sprawie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że Sarbia nie jest jedyną ofiarą tego procederu, a podobne wysypiska powstały w całym kraju.

Opublikowane: Maj 28th, 2018 1:07 pm