Niedziela dniem żałoby narodowej

Polska

W reakcji na śmierć polskich górników, prezydent Andrzej duda ogłosił żałobę narodową. 

W czwartek w kopalni w czeskim Karwinie doszło do wybuchu metanu. W efekcie zginęło 13 górników, w tym 12 górników było obywatelami Polski. Podczas wybuchu w kopalni pracowały 23 osoby.

Kancelaria Prezydenta napisała na Twitterze - „W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego ČSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej”.

W piątek na miejsce wypadku przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który potwierdził polskie obywatelstwo poszkodowanych górników. Spotkał się on również z przedstawicielami zarządu kopalni oraz z rannymi górnikami. Premier zapewnił też, że poszkodowani oraz ich rodziny pomimo przerwania akcji ratunkowej, mogą liczyć na pomoc państwa.

„Sytuacja w kopalni w Karwinie w Czechach jest nadal dramatyczna. Polskie służby pozostają na miejscu i są gotowe do wsparcia wszelkich działań czeskich ratowników. Rodziny górników i poszkodowani górnicy mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony państwa” – Premier Morawiecki napisał na Twitterze.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Opublikowane: Grudzień 22nd, 2018 11:29 am