Nie żyje Tomasz Kalita, były rzecznik SLD

Wikimedia Commons, Lukas Plewnia, Tomasz Kalita

W poniedziałek zmarł Tomasz Kalita, były rzecznik SLD. Od wiosny 2016 roku walczył z chorobą nowotworową.

Tomasz Kalita urodził się 8 lutego 1979 r. w Bielsku-Białej. Z wykształcenia był politologiem, studiował w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim.

Działalność na polu publicznym zaczynał jako dziennikarz, jednak to polityka od zawsze była jego pasją. Po udziale w wielu kampaniach wyborczych kandydatów na prezydenta oraz parlamentarnych, w 2005 roku stał się głową zespołu programowego SLD. W 2008 roku został rzecznikiem prasowym Sojuszu.

W 2011 r. założył lewicowy think tank Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Wtedy też został szefem zespołu doradców byłego premiera i przewodniczącego SLD Leszka Millera oraz doradcą wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.

Latem 2016 roku Kalita poinformował o swoim guzie mózgu. Stwierdził, że może mógłby mu pomóc zakazany w Polsce olej z marihuany.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku politycy SLD złożyli do Sejmu petycję, aby jak najszybciej zmienić przepisy i dozwolić stosowania leczniczej marihuany. Projekt ustawy nazwano ''ustawą Kality''. Sam Kalita spotkał się z Andrzejem Dudą pod koniec października 2016 roku, aby rozmawiać o onkologii w Polsce i legalizacji tzw. oleju z kannabinoidów.

Fot.: Wikimedia Commons/Lukas Plewnia - Tomasz Kalita
 

Opublikowane: Styczeń 17th, 2017 7:50 am, ostatnia aktualizacja: Styczeń 17th, 2017 at 11:30 am