Nie będzie polowań w Yellowstone

USA

Zgodnie z decyzją sądu w Montanie niedźwiedzie grizli wracają na listę gatunków zagrożonych. Wstrzymane zostały tym samym plany dotyczące polowań na grizli w Yellowstone.

Sędzia Federalny Stanów Zjednoczonych Dana L. Christensen poparł obrońców praw zwierząt, w związku z czym myśliwi nie będą już mogli polować na grizli w Parku Narodowym Yellowstone.

Sądowa walka o niedźwiedzie toczyła się w USA od lat. W tej sprawie spierali się przedstawiciele Służby do spraw Rybołówstwa i Ochrony Przyrody Stanów Zjednoczonych, których zdaniem należałoby odstrzelić około 700 osobników żyjących wokół parku Yellowstone oraz rdzenne plemiona i obrońcy przyrody, według których traktowanie grizli z Yellowstone inaczej niż pozostałych byłoby biologicznie szkodliwe. Ostatecznie sąd przyznał rację ekologom, wydając 47-stronicowe uzasadnienie do wyroku, w którym podkreśla brak naukowych dowodów ze strony przeciwnej. Gdyby sąd zdecydował inaczej, w Yellowstone doszłoby do pierwszych od ponad 40 lat polowań na niedźwiedzie grizli.

Opublikowane: Wrzesień 27th, 2018 10:49 am