Nepal: nowe ograniczenia dla wspinaczy na Mount Everest

nepal

Władze Nepalu, z powodu licznych wypadków podczas zdobywania najwyższej góry świata, postanowiły wprowadzić nowe ograniczenia dla himalaistów. Ograniczenia dotkną zwłaszcza "solistów" oraz osób z niepełnosprawnościami.

W 2017 r. pobito rekord prób zdobycia szczytów - towarzyszyły im jednak także wypadki śmiertelne. Góra zabrała w br. już 6 osób, w tym 85-latka, który próbował odzyskać tytuł najstarszego zdobywcy "Dachu Świata".

Ograniczenia mają ograniczyć dostęp do góry dla samotnych wspinaczy, amatorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Oczywiste wydają się jednak także względy ekonomiczne - odtąd wejście na Czomolungmę będzie możliwy tylko z wyspecjalizowanym nepalskim przewodnikiem.

Wyprawy nie będą możliwe dla osób niewidomych oraz dotkniętych podwójną amputacją kończyn.

Od 1920 r. na górze zginęło ponad 200 osób - większość po 1980 r., kiedy rozpoczęła się masowa "everestowa turystyka" umożliwiająca wejście z dodatkowym tlenem także amatorom. Ma to przełożenie tragiczne statystyki, gdyż 20% ofiar zginęło z powodu choroby górskiej spowodowanej słabą aklimatyzacją do niskiego stężenia tlenu. Ok. 29% ofiar zginęło w lawinach, a 23% z powodu upadków z dużej wysokości.

Opublikowane: Grudzień 30th, 2017 1:28 pm