Nauka: czy w 2050 r. mężczyźni na Zachodzie będą bezpłodni?

Nowy_Jork

Naukowcy z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku ostrzegają - jeśli trend się utrzyma, w 2050 r. mężczyźni będą mieli poważne problemy z płodnością. W ciągu ostatnich 40 lat ilość plemników w ludzkim nasieniu spadła wśród mężczyzn "zachodniego" świata średnio aż o 50%.

Dr. Hagai Levine z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie - jednego z czołowych ośrodków badań nad płodnością - we współpracy z Mount Sinai w Nowym Jorku przeprowadził najszerszą jak dotąd syntezę dotychczasowych badań. Spośród 7500 badań przeprowadzonych od 1973 r. wybrał 185 najbardziej obiektywnych, wykluczając m.in. te, w których brali udział mężczyźni w oczywisty sposób szkodzący swojemu zdrowiu (np. poprzez palenie).

Zebrał zatem wyniki badań nasienia 43 000 mężczyzn z całego świata w okresie od 1973 do 2011 r. Wyniki zszokowały nawet jego.

Okazało się, że w nasieniu mężczyzn "zachodniego" - wysoko uprzemysłowionego - świata odsetek plemników w nasieniu spadł średnio o 52,4%, a ich łączna liczba o średnio 59,3%. Jeśli ten trend się utrzyma, w 2050 r. te wartości spadną do zera - a mężczyźni na Zachodzie w ogóle staną się bezpłodni.

Podobnych spadków nie notuje się dla mieszkańców nisko uprzemysłowionych krajów Afryki i Azji. Goniący Zachód Chińczycy i Japończycy zaczynają jednak mieć podobny problem.

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego nie podają jeszcze przyczyn tych zmian. Jednak z uwagi na wyjątkową wrażliwość układu rozrodczego na czynniki środowiskowe, uważa się, że kluczowe mogą być m.in. promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe noszone w kieszeni spodni, spożywanie pestycydów wraz z żywnością, szkodliwe substancje zawarte w opakowaniach plastikowych, a nawet zmiany klimatu związane z globalnym ociepleniem.

Opublikowane: Listopad 17th, 2017 4:37 pm