NATO przechwytuje rosyjskie samoloty wojskowe

f-16-1686726_960_720-pixabay-nato

W 2016 roku myśliwce NATO przechwyciły 600 rosyjskich samolotów wojskowych z powodu naruszenia międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Takie incydenty stanowią zagrożenie dla komunikacji lotniczej.

Bliskie spotkania rosyjskich samolotów z NATO-wskimi w powietrzu są bardzo częste, zdarza się, że zachowują one od siebie odległość tylko 10 metrów.

We wrześniu miały miejsce 34 zdarzenia z udziałem rosyjskich myśliwców Su, samolotów rozpoznawczych Ił czy transportowców An. Niebezpieczeństwo wypadku jest bardzo wysokie, ponieważ rosyjskie samoloty, latające bez włączonych transponderów, są niewidoczne dla samolotów pasażerskich.

Rosyjskie prowokacje w powietrzu są uciążliwe, ponieważ mogą spowodować katastrofę, a to może wywołać konflikt na większą skalę. Jeśli uzbrojony rosyjski samolot obierze za cel samolot NATO-wski to może się to skończyć zestrzeleniem go. Obowiązkiem NATO jest monitorowanie rosyjskich myśliwców, które pojawiają się w przestrzeni międzynarodowej.

Naruszenie przestrzeni powietrznej NATO może zakończyć się konfrontacją. Jednak zanim to nastąpi piloci NATO muszą skontaktować się z intruzem drogą radiową. Jeżeli to nie odniesie skutku pilot musi zademonstrować gotowość bojową samolotu i zmusić go do opuszczenia strefy. W razie niepowodzenia ostateczna decyzja należy do dowdców NATO.

Opublikowane: Listopad 8th, 2016 2:40 pm