Na Ukrainie oficjalnie wprowadzono stan wojenny

ukraina

W poniedziałek został zatwierdzony dekret prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Jak zaznacza prezydent Poroszenki "stan wojenny obejmie tylko obwody przy granicy z Rosją i obszary nad Morzem Czarnym i Azowskim".

Prezydencki dekret został poparty przez 276 posłów z 450-osobowego parlamentu. Podczas głosowania udziału w nim nie wzięło 120 deputowanych.

- Stan wojenny na Ukrainie będzie ograniczony wyłącznie do obszarów położonych przy granicy z Rosją, Naddniestrzem oraz obwodów nad Morzem Czarnym i Azowskim – Poroszenko poinformował deputowanych.

- Regulacje dotyczące stanu wojennego zostaną zastosowane tylko w przypadku rosyjskiej agresji lądowej i wkroczenia regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy poza granicami operacji  na wschodzie kraju i Krymu - podkreślił ukraiński prezydent.

Poroszenko przekonuje się wprowadzenie stanu wojennego w żaden sposób nie doprowadzi do ograniczenia praw i swobód obywatelskich. Według dokumentów dostępnych na stronie Rady Najwyższej, dekret o stanie wojennym obowiązuje od poniedziałku (26.11) od godziny 14 lokalnego czasu.

Źródło: tvn24.pl

Opublikowane: Listopad 27th, 2018 2:50 pm