Mobilny Meczet czyli przygotowania Japonii do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku

japonia

Duży biało-niebieska ciężarówka zatrzymała się przed stadionem w centralnej Japonii i powoli zaczęła zmieniać się w miejsce kultu. Mobile Mosque (tłum. Mobilny Meczet) - tak nazywa się ta nowa świątynia, przeznaczona dla odwiedzających kraj muzułmanów.

Japonia pomału przygotowuje się do Letnich Igrzysk Olimpijskich, które mają odbyć się tam już w 2020 roku. Firma zajmująca się imprezami sportowymi i kulturalnymi w Tokio postanowiła sprawić, żeby muzułmanie poczuli się chociaż trochę, jak u siebie w domu i... specjalnie dla nich stworzyła Mobilny Meczet.

Yasuharu Inoue, szef Projektu Yasu powiedział, że możliwość braku wystarczającej ilości meczetów, w których ich przyszli muzułmańscy goście mogliby się modlić, była alarmująca dla kraju, uważającego się za członka międzynarodowej społeczności. W Japonii mieszka bowiem tylko 100 do 200 tysięcy muzułmanów, a co za tym idzie nie ma dla nich zbyt wielu miejsc modlitwy. Problem ten ma za zadanie rozwiązać jego Mobilny Meczet, który zwyczajnie będzie podróżował wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny.

W ostatnim wywiadzie Inoue powiedział również, że Japonia "jako otwarte i gościnne państwo chce podzielić się swoją ideą "omotenashi" (tłm. Japońska gościnność) z Muzułmanami". Dodaje również, że chciałby zobaczyć inne kraje, korzystające z tego typu rozwiązań... Uważa, że taki krok promuje pokój na świecie i byłby szczęśliwy, gdyby Mobilny Meczet stał się narzędziem do jego osiągnięcia.

Pierwszy Mobilny Meczet został użyty w tym tygodniu. Stanął koło stadionu w mieście Toyota, na którym odbywał się mecz piłki nożnej japońskiej ligi.

Opublikowane: Lipiec 26th, 2018 9:45 am