Mniejszość Rohingya ucieka z Mjanma przed przemocą [MAPA]
W ostatnich tygodniach około 21 000 ludzi z mniejszości Rohingya uciekając przed przemocą opuściło Mjanma. Za cel wybrali sąsiedni Bangladesz.
Bangladesz zwiększył patrole na granicy, aby powstrzymać falę uchodźców. Uciekają oni przed krwawymi akcjami wojsk Mjanma w zachodnim stanie Rakhine, które toczą się tam od początku października.
Ale Sanjukta Sahany, szef biura IOM w południowo-wschodniej części Bangladeszu, mówi, że zdecydowana większość tych uchodźców schroniła się w prowizorycznych osiedlach, oficjalnych obozach dla uchodźców i wsiach.
Uchodźcy w Bangladeszu opowiedzieli AFP przerażające historie o zbiorowych gwałtach, torturach i morderstwach z rąk sił bezpieczeństwa Myanmaru.
Laureat Nobla i de facto lider Aung San Suu Kyi w ubiegłym tygodniu obiecała dążyć do "pokoju i pojednania narodowego". Mówiła, że jej kraj stoi w obliczu wielu wyzwań, nie wspominała jednak o przemocy w stanie Rakhine.
Mjanma zaprzecza zarzutom nadużyć, ale zakazuje zagranicznym dziennikarzom i niezależnym badaczom dostępu do swojej strefy.