Mniejszość Rohingya ucieka z Mjanma przed przemocą [MAPA]

mjanma

W ostatnich tygodniach około 21 000 ludzi z mniejszości Rohingya uciekając przed przemocą opuściło Mjanma. Za cel wybrali sąsiedni Bangladesz.

Bangladesz zwiększył patrole na granicy, aby powstrzymać falę uchodźców. Uciekają oni przed krwawymi akcjami wojsk Mjanma w zachodnim stanie Rakhine, które toczą się tam od początku października.

Ale Sanjukta Sahany, szef biura IOM w południowo-wschodniej części Bangladeszu, mówi, że zdecydowana większość tych uchodźców schroniła się w prowizorycznych osiedlach, oficjalnych obozach dla uchodźców i wsiach.

Uchodźcy w Bangladeszu opowiedzieli AFP przerażające historie o zbiorowych gwałtach, torturach i morderstwach z rąk sił bezpieczeństwa Myanmaru.

Laureat Nobla i de facto lider Aung San Suu Kyi w ubiegłym tygodniu obiecała dążyć do "pokoju i pojednania narodowego". Mówiła, że jej kraj stoi w obliczu wielu wyzwań, nie wspominała jednak o przemocy w stanie Rakhine.

Mjanma zaprzecza zarzutom nadużyć, ale zakazuje zagranicznym dziennikarzom i niezależnym badaczom dostępu do swojej strefy.

Opublikowane: Grudzień 6th, 2016 9:59 am, ostatnia aktualizacja: Grudzień 6th, 2016 at 10:01 am