Mjanma/Birma: 6700 osób zabitych w ciągu miesiąca w czystkach etnicznych

Rakhine

Według szacunków Lekarzy Bez Granic (MSF) w ciągu pierwszego miesiąca tłumienia rebelii na północy kraju śmierć z rąk wojska birmańskiego poniosło ponad 6700 osób. Oficjalne dane rządowe mówią natomiast o 400 osobach uznanych za "islamskich terrorystów".

Ofiary to członkowie muzułmańskiej społeczności Rohindżów, będącej mniejszością w Mjanmie, gdzie dominuje buddyzm. MSF szacuje, że w wyniku przeprowadzanych od 25 sierpnia br. czystek do sąsiedniego Bangladeszu musiało uciec ponad 647 tys. Rohindżów.

Dane o 6,7 tys. osób są "najbardziej ostrożnymi" szacunkami i uwzględniają udokumentowane ofiary zbrodni. Niemal 70% ofiar zginęło od broni palnej, a prawie 9% spłonęło we własnych domach.

Według MSF, tylko w czasie pierwszego miesiąca pogromów, wysiedlania i palenia muzułmańskich wsi, podczas których dochodzi także do licznych przypadków przemocy seksualnej, śmierć poniosło ogółem ok. 9 tys. osób.

Przedstawiciele MSF sugerują, że działania rządu Mjanmy urastają do "zbrodni przeciwko ludzkości" i jako takie powinny być ścigane przez Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) w Hadze. Mjanma nigdy nie podpisała jednak tzw. porozumień rzymskich, stąd postanowienia ICC jej nie obowiązują, dopóki nie ma na to zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ. A tu przeszkodą są Chiny - stały członek RB ONZ - który w pełni popiera działania Mjanmy.

Opublikowane: Grudzień 14th, 2017 5:14 pm