Mjanma: rozwój kraju dzięki zażegnaniu konfliktów etnicznych

Aung_San_Suu_Kyi

Aung San Suu Kyi, nieformalna premier Mjanmy oraz minister spraw zagranicznych orzekła, iż tylko pokój w targanym kraju przez konflikty etniczne może przynieść rozwój gospodarczy.

"Mój kraj jest bardzo skomplikowany, wciąż jeszcze nie zaznaliśmy pokoju. Nadal trwa zbrojny konflikt między różnymi grupami (...) Musimy mieć pokój, by rozwój kraju był stabilny i trwały", a także sprawiedliwy. "Chcemy, by przedstawiciele wszystkich grup etnicznych mieli poczucie, że mają w naszym kraju równe szanse na rozwój" -  oświadczyła Suu Kyi podczas wizyty w Japonii.

W Mjanmie prześladowana jest muzułmańska mniejszość Rohingja, zamieszkująca zachodnią część kraju. Prowadzone są tam ataki na wyznawców Allaha wzdłuż granicy z Bangladeszem. Ostatnia duża fala przemocy przeciwko muzułmanom miała miejsce w 2012 r. kiedy zginęło ponad 200 osób. Niemniej sytuacja nadal nie jest tam stabilna.

Ponadto sytuacja w północno-wschodniej Mjanmie ma charakter wojny hybrydowej Mjanmy z ChRL. Scenariusz został wykorzystany też przez Rosję podczas wojny w Donbasie. Siły rządowe wspiera w walce w powyższymi ugrupowaniami Armia Południowa Stanu Szan (SSA-S). Mimo tego rząd Mjanmy nie podpisał jeszcze traktatu pokojowego z Armią Północną Stanu Szan (SSA-N).

1 lutego 2016 r. odbyło się pierwsze posiedzenie parlamentu zdominowanego przez Narodową Ligę na rzecz Demokracji pod przewodnictwem Aung San Suu Kyi, która została nieformalną premier Mjanmy i szefem MSZ.

[WC]

Opublikowane: Listopad 4th, 2016 2:20 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 4th, 2016 at 2:23 pm