Ministerstwo Nauki daje 88 mln dotację na przebudowę Polskiej Stacji Arktycznej

 

Polska

Dzięki 88 mln dotacji z Ministerstwa Nauki, Polska Stacja Antarktyczna Henryka Arctowskiego zostanie przebudowana. Jej nowa siedziba powstanie w głębi lądu.

Obecnie budynek Stacji Antarktycznej jest nad brzegiem morza. Od wielu lat budynek był narażony na ciągłe zmiany klimatyczne oraz podniesienie poziomu mód. Polska Stacja Antarktyczna ma mieć nowy budynek o powierzchni około 1300 metrów kwadratowych i będzie znajdował się w głębi lądu. Znajdą się tam pokoje dla pracowników stacji, laboratoria, sale konferencyjne, biblioteka, kuchnia i jadalnia. Stacja będzie mogła zmieścić w trakcie antarktycznego lata 35 osób, a w ziemie od 8 do 11 osób.

"Polska jest jednym z pionierów w dziedzinie badań polarnych. Osiągnięcia polskich naukowców od lat sytuują nas w ścisłej światowej czołówce pod tym względem. Osiągnięcia były możliwe dzięki temu, że na Antarktydzie ulokowane było miejsce szczególne - stacja Arctowskiego" –  całą sprawę skomentował Minister Nauki, Jarosław Gowin.

Docelowo dotacja z resortu nauki będzie wynosiła 88 mln złotych. Będzie to jedna z największych dotacji dla badań polarnych od 40 lat. Inwestycja ma być zrealizowana w latach 2018-2023.

Placówką Polskiej Stacji Antarktycznej zarządza Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. W polskiej stacji stale prowadzi się badania z różnych dziedzin m.in. geologii, klimatologii, oceanografii i mikrobiologii.

Polską Stację Antarktyczną, uważa się również za naszą nieformalną polską “ambasadę” na jednym z niezamieszkanych kontynentów. Polska należy również do grona 29 państw konsultatywnych, które mogą podejmować decyzje na temat działalności człowieka na terenie Antarktyki.

Źródło: wiadomosci.wp.p

Opublikowane: Listopad 29th, 2018 9:30 am