Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS - "Nie reagować, nie klikać w link"

Warszawa

“Tego typu informacje nie pochodzą od administratorów systemu, a od oszustów” - apeluje Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu. Jednocześnie ostrzega przed wiadomościami SMS, które informują o możliwości wykonania operacji finansowej za pośrednictwem serwisu Profil Zaufany.

Ministerstwo również apeluje do ignorowania takich wiadomości. "Wiadomości zawierają link, który może być niebezpieczny" - dodaje.

Jedną z osób, które dostały dostały fałszywy SMS jest dr Maciej Kawecki, który jest dyrektorem Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

"Sam dostałem przed chwilą taką wiadomość. Nie reagować, nie klikać w link, nie odpisywać. To kolejna próba oszustwa. Nikt w zastępstwie Państwa nie może wnioskować o uzyskanie pożyczki z wykorzystaniem" - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze.

Razem z wiadomością zamieścił również treść wiadomości, którą otrzymał.

"Profil Zaufany - Twoje zlecenie pozyczki pienieznej w kwocie 20.000 PLN zostało przyjete, pieniadze zostana wyplacone w ciagu 60 minut. Mozliwosc anulowania zlecenia przez internet" - czytamy w SMS-ie (pisownia oryginalna).

Jeden z pierwszych portali, który zwrócił uwagę na podejrzane wiadomości napisał portal branżowy niebezpiecznik.pl

W artykule pokazano, że po kliknięciu w link w wiadomości, zostajemy od razu przeniesieni na fałszywą stronę Profilu Zaufanego. Na stronie mamy możliwość zalogowania się poprzez rzekome zalogowanie się przez Profil Zaufany albo bankowość elektroniczną.

Portal podkreśla, że opcja logowania poprzez Profil nie działa, natomiast jeśli chodzi o logowanie za pomocą fałszywej strony banku nie ma żadnych problemów.

"Przestępcy w ten sposób wyłudzają login i hasło, a następnie kod z przesłanego przez bank SMS-a, dzięki któremu - jak się domyślamy - ustawiają na koncie ofiary »zaufanego odbiorcę« i…żegnaj gotówko" - czytamy.

Źródło: tvn24bis.pl

Opublikowane: Listopad 27th, 2018 3:16 pm